picture

picture

Server Kurumları ve Client Çözümleri

SUNUCU (SERVER) SİSTEM ÇÖZÜMLERİ

Kritik iş uygulamaları ve veri yönetimi için doğru sunucu çözümlerinin seçilmesi, gerek iş sürekliliği gerek veri güvenliği için çok önemlidir. Firmamız, uzman satış ve teknik ekibiyle, bugün ve gelecekteki iş ihtiyaçlarınızı karşılayacak, başlangıç seviyesinden en yüksek seviyeye kadar, maksimum kapasite ve performans sağlayan sunucu modelleri ile satış öncesi ve sonrası katma değerli hizmetler sunmaktadır.

Yönetimi kolay ve aynı zamanda esnek, ölçeklenebilir ve ekonomik sunucu modelleri için HP, IBM, Dell, Fujitsu-Siemens ve SNC gibi lider üreticilerin iş ortaklığını yürüten firmamız; sunucuların temini, montajı, devreye alınması, işletim sistemi kurulması, yazılım ve donanım yapılandırma çözümleri sunmaktadır.

Verdiğimiz ilgili hizmetlerden bazıları:

- Satış öncesi analiz işlemleri

- Kullanılacak uygulamalara göre kapasite planlaması (CPU, RAM, Disk, uygun RAID yapısının seçilmesi)

- Mevcut sunucularla entegrasyon çalışmaları

- Server konsolidasyonları

- Kuruluş, bakım ve destek hizmetleri

SANAL SUNUCU / SANALLAŞTIRMA ÇÖZÜMLERİ

Sanallaştırma (Virtualization) Nedir?

Sanal sunucu teknolojisi, tek bir fiziksel ana makine üzerinde, birden fazla sunucu ve uygulama çalıştırabilmesini ve fiziksel donanımın sanal makineler (virtual machines) yardımıyla çok daha verimli kullanılabilmesini sağlayan, çeşitli yazılım ve donanım bağımlılıklarını ortadan kaldırarak, yeni ürün ve servis geliştirme maliyetlerinde büyük tasarruflar sağlayan bir yazılım çözümüdür.

Sanallaştırmanın Faydaları

Sanal makine kullanımı küçük, orta ya da büyük, her ölçekte şirket için oldukça önemli imkânlar sağlamaktadır. En önemli faydaları şunlardır;

- Sunucu kapasitesini yüksek verimle kullanma imkânı sağlar

- İhtiyaç duyulduğunda çok hızlı bir şekilde yeni sunucu oluşturulabilir.

- Kuruluşun ölçeğine göre donanım maliyetlerinde %50’ye varan düşüş sağlanır.

- İhtiyaç olduğu anda test veya yazılım geliştirme için yeni sunucular oluşturma olanağı sağlanmış olur.

- Operasyonel kurulum ve bakım maliyetlerinde %80’e varan azalma görülür.

- Herhangi bir problem anında, sanal sunucuları çok hızlı bir şekilde yeniden çalışır duruma getirebilme imkânı vardır.

- Merkezi yönetim ile tüm sunucuları tek bir merkezden izleme ve raporlama imkânı sağlanır.

- Sanal işletim sistemine kurulmuş olan herhangi bir uygulamayı, yeni bir ana bilgisayara geçilirken sanal işletim sistemini durdurup, işletim sistemi dosyasını yeni bilgisayara taşıdıktan sonra tekrar çalıştırarak kalınan yerden devam etme kolaylığı sağlanmış olur.

- Windows altında eski sürüm Windows, Linux, Mac veya Linux altında Windows, Mac ( vs.) çalıştırılabilmiş olur.

- VMWare Mimarisi

Sanal makine çözümleri incelendiğinde küçük, orta ve büyük her seviyeden şirket ve organizasyonun sanallaştırma ihtiyaçlarını en iyi karşılayabilecek çözümlerin başında gelen VMware, 1998 yılında ABD merkezli olarak kuruldu. İlk çözümlerini pazara 1999 yılında çıkaran VMware şu an pazarı yönlendiren birkaç kuruluştan birisidir. VMware topolojisinin hedeflediği yapı “sanal altyapı” (virtual infrastructure) olarak adlandırılır. 

Altyapı genel olarak 3 bileşenden oluşmaktadır;

- Her bir makinenin tam sanallaştırmasını sağlayacak yönetim yazılımı

- Sanallaştırma temelli kaynak planlamasını sağlayacak planlama yazılımları

- Yıkım onarımı (disaster recovery) gibi IT süreçlerinin başarılması için gereken otomasyon çözümleri

VERİ DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ

Günümüzde veri, kurumların en önemli ve vazgeçilmez kaynaklarından biridir. Yapılan yatırımların büyük bir kısmı veri saklama, kullanma ve yönetme amacıyla yapılmaktadır. Metin verilerinin yanında, ses ve görüntü gibi daha fazla saklama kapasitesi gerektiren verilerin de yaygınlaşma nedeni ile disk kapasiteleri GB (gigabyte) seviyelerinden TB (terabyte) seviyelerine çıkmıştır. Bu denli yoğun verilerin sağlıklı ve problemsiz bir şekilde korunabilmesi için daha esnek, akıllı ve kolay yönetilen veri depolama çözümleri gerekiyor. Bu yaklaşımın sunduğu yararlar ise şu şekilde sıralanabilir;

- Disk alanını yönetmek ve paylaştırmak için gerekli sürenin kısaltılması

- Kritik uygulamaların, sürekli donanım arızası endişesi taşımadan çalıştırılması

- Veri yedeklemesinin iş saatlerine sarkması durumunda sistem performansında yavaşlama olmaması

- Verilerin geri yüklenmesi gerektiğinde, hedeflenen zaman aralığı içinde bitirilebilmesi

Veri Depolama Türleri

Artan ihtiyaçlara paralel olarak veri saklama teknolojileri de gelişmiş, DAS (direct attached storage), NAS (network attached storage) ve SAN (storage are network) sistemleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

- Directed Attached Storage (DAS)
Verinin saklanacağı cihazın, depolama yapacak olan cihaza doğrudan bağlantısı ile meydana gelen çözümdür. DAS'ın bağlı olduğu cihaz, depolama birimini kendi yerel (lokal) diski olarak kabul eder ve buna göre işlem yapar.

- Network Attach Storage (NAS)
Ağ üzerindeki cihazlar tarafından erişilebilen, gönderilen veriyi depolayan ve bu veriye erişimi sağlayan, içerisinde gömülü bir işletim sistemi bulunan ve klasik sunucu sistemlerindeki client/server ilişkisini esas alan bir sistemdir. Gereksinimlere göre, NAS cihazlarının kapasitesi ek diskler ile genişletilebilir. Dosya sunucusu (file server) yerine NAS cihazlarının kullanılmasının nedeni güvenliktir. Dosya sunucularında olduğu gibi, NAS cihazlarında işletim sisteminin istemci tarafı olmadığı için gelen saldırılara karşı daha güvenlidir.

- Storage Area Network (SAN)
Paylaşılmış depolama birimlerinin bulunduğu yüksek hızlı ağdır. LAN veya WAN üzerindeki bütün depolama cihazları, SAN teknolojisi ile bütün ağ tarafından kullanılabilir durumda olur. Daha fazla depolama cihazı ağa eklenerek, ağdaki depolama yapacak birimlerin hizmetine sunulabilir.

Windows Server 2008 r2 firmanızı kontrolünüz altına alın. Tüm client bilgisayarları denetim altınıza alabilme , dosya ve veri kayıplarınızı minimum seviyelerde tutabilir ve hack saldırılarına karşı firma bilgilerinizi güven altında tutabilirsiniz.

Windows Server ın getirdiği avantajlar

Dosya ve Depolama Çözümleri
Yönetim ve Güç Verimliliği
Hyper-V ile Sanallaştırma
Uzaktan Masaüstü Hizmetleri
Web Uygulama Platformu
Yüksek Düzey Kullanılabilirlik

Exchange Server

Microsoft Exchange Server 2010, sunduğu ekonomik ve kullanışlı özellikler sayesinde, yönetiminizi basitleştirmekle kalmaz, aynı zamanda şirket içi ve şirket dışı iletişimlerinizi koruma altına alıp, kullanıcılarınıza daha fazla hareket imkânı da sunar. Böylece ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan Microsoft Exchange Server 2010, performansınızı artırmanıza ve daha verimli bir çalışma ortamı yaratmanıza yardımcı olur. Microsoft Birleşik İletişim Çözümü’nün temel taşı olan Microsoft Exchange, birçok kurumun kullanıcıları arasında zengin ve verimli birlikte çalışma ortamı sağlamak amacıyla tercih ettikleri çözümdür. Exchange’in son sürümü, bir yandan dağıtım, yönetim ve kurallarla uyumluluk maliyetlerini kontrol altında tutarken, diğer yandan da daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Exchange, en iyi mesajlaşma ve birlikte çalışma çözümünü oluşturan en geniş çaplı dağıtım seçeneklerini, tümleşik bilgi sızdırma korumasını ve gelişmiş uyumluluk özelliklerini bir arada sunan ayrıcalıklı bir üründür.

Esnek ve Güvenilir

BT altyapınızı değişen koşullar çerçevesinde yenilemenizi için ihtiyaç duyacağınız birincil özellik hiç kuşkusuz ki çevikliktir; bu da size birçok seçeneği bir arada sunan, buna olanak tanıyan çözümlere yatırım yapmanız anlamına gelir. Exchange Server 2010, özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış hizmetleri toplu olarak sunma esnekliğine ek olarak, kullanıcıların e-postalarını sürekli kullanabilmelerine yardımcı olacak basitleştirilmiş bir yöntem de sunar.

Exchange sayesinde, Exchange Server 2010 ile yerel sunucuda dağıtımını veya Hosted Exchange ile bir Exchange barındırma (hosting) hizmetini veya bu ikisinin sorunsuz bir birleşimini seçmeniz mümkündür. Microsoft’un Yazılım + Hizmetler vizyonu ve bu vizyon kapsamında geliştirdiği çözümler, kullanıcılarınızın deneyimlerini sekteye uğratmadan veya değiştirmeden, her iki seçeneğin esnekliğinden ve gücünden yararlanmanızı sağlar.

Exchange Server, klasik Storage Area Network’ten (SAN) düşük maliyetli Direct Attached Storage’a (DAS) kadar tüm diğer çözümlerden çok daha geniş bir depolama donanımı seçeneği sağlamış ve sağlamaya da devam etmektedir. En yeni sürümde, Exchange posta kutusu veri tabanındaki yenilik, Exchange Server 2007’ye kıyasla disk IOPS’de (Input/Output per Second) %50’ye varan azalma sağlarken, veri bozulmasına karşı da daha fazla koruma elde etmenize olanak tanır.