picture
Web Site Yazılım - Tasarım - Kodlama - Hosting

 

Referanslarımızı Görmek İçin Tıklayınız

Web Sitesi Fiyatları için Tıklayınız

 

Akbim Bilgisayar olarak, web sayfası hazırlama ve yerleştirme hizmetlerini, müşterilerimizin İstekleri doğrultusunda en uygun maliyet ve uygun ödeme seçenekleri ile sunuyoruz

Şirketinizin veya işletmenizin internet üzerinde temsil edilmesi son yıllarda bir gereklilik haline gelmekle birlikte Yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirketlere web sitesi resmi olarak zorunlu hale gelmiştir.

 

Bir web sitesi sahibi olmak için gerekli 3 ana kalem (aşama) şunlardır;
Domain name  (www firmaismi.com.tr )” denilen firma ismine veya markaya tescil alınır (genellikle 1 yıllıktır) ve bu isim altında e-mail adresleriniz belirlenir.

Yapılan web tasarımının domain name altında yayınlanması için “Hosting (bulundurma)” hizmeti satın alınır ve genellikle 1 yıllıktır.

Firmanızın web sitesi tasarımı yapılır ve anlaşmaya bağlı olarak yıl boyunca ayda 1 kez kısmi olarak isteğinize bağlı güncellenir. 
Web tasarımı için müşteri ile yapılan ön görüşmede amaçlar, hedefler ve bölümler belirlenir. Sonraki aşamada firma hakkında detaylı bilgiler alınır ve müşteriye ön çalışma niteliğinde tasarım sunulur. Dinamik ve interaktif sayfalar için çeşitli programlama dillerinde çalışmalar yapılarak sayfalar hazırlanır ve karşılıklı görüşmelerle sayfalara son şekli verilerek tasarım tamamlanır ve internete yerleştirilir.

Web tasarımına ait fiyatlandırma; grafik çalışması, veri tabanı çalışması, özel javascript, cgi ve asp çalışmalarına göre artabileceği gibi azalabilir de. Bu yüzden doğru fiyatlandırmanın, müşterinin firmamızdan isteyeceği ve bizim müşteriye önereceğimiz web sitesi tasarımı ve ayrıntıların sonucunda belireceği unutulmamalıdır.

 

ŞİRKETLERDE WEB SİTESİ ZORUNLULUĞU:

Şirketlerin, kanunun 1524’üncü maddesinde düzenlenen şekilde bir internet sitesi oluşturmaları; mevcut internet siteleri varsa, bu sitenin bir kısmını yeni Türk Ticaret Kanununa uygun hale getirmeleri yasal zorunluluk olup, bu zorunluluğa ve içerik usulüne uymamanın cezası kanunda “adli para cezası” olarak belirlenmişti. TTK’nun 1524’üncü maddesinin yürürlük tarihi 01.07.2013’tür. Bu durumda, şirketlerin en geç 30.09.2013 tarihine kadar bunu gerçekleştirmeleri gerekmekteydi.

Kanun:
“sitenin belirli bir bölümünü şirketçe kanunen yapılması gereken ilanların yayımlanmasına özgülemek zorundadır.”

“İnternet sitesinin bilgi toplumu hizmetlerine ayrılmış bölümü herkesin erişimine açıktır .”

“şirketin internet sitesine konulan bir içerik, üzerinde bulunan tarihten itibaren en az altı ay süreyle internet sitesinde kalır, aksi halde konulmamış sayılır.”

“TTK nunun 1524 üncü maddesine göre internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi olan tacirler (şirketler) tüm ticari belgelerinde ti caret sicil numarası (& Mersis No), ticaret ünvanı, işletme merkezi, adres, iletişim bilgileri ve   tescil edilen internet sitesinin adresini yazmak zorundadırlar. Bunun yanında  şirketin internet sitesinde yukarıdaki bilgilere ilave olarak ayrıca  aşağıdaki bilgileri yayımlama zorunluluğu getirilmiştir;

a. Anonim şirketlerde;
(1) Yönetim kurulu başkan ve üyelerinin adları ve soyadlarını,
(2) Taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarını,

b. Limited şirketlerde;
(1) Müdürlerin adları ve soyadları
(2) Taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı,

c. Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde;
(1) Yöneticilerin adları ve soyadları,
(2) Taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı.

Düzenlenen internet sitesinin “bilgitoplumuhizmetleri”ne ayrılmış bölümü herkesin erişimine açık olacaktır. içinde http://firmaalanadi/bilgitoplumuhizmetleri veya “şirket bilgileri” adresinden yönlenmeyi sağlarlar .

Kanun Maddesinin orijinal ayrıntılı linki ; http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/05/20130531-15.htm